Pomiń nawigację

Strefa dla Dostawców Usług

Jest wiele powodów by zamieszczać swoje usługi szkoleniowe i doradcze w Bazie Usług Rozwojowych:

  • BUR to najlepsze miejsce dla firm, które oferują usługi szkoleniowe lub doradcze, można tu zaprezentować swoją ofertę szerokiej grupie odbiorców i zdobyć nowych klientów,
  • BUR to największa w kraju platforma szkoleniowa,
  • w BUR można oferować usługi szkoleniowo-doradcze z dofinansowaniem europejskim,
  • korzystanie z BUR  jest darmowe. 

Pakiet startowy dla Dostawców Usług

Aby ułatwić nowym dostawcom usług korzystanie z Bazy Usług Rozwojowych, przygotowaliśmy krótką instrukcję, która zawiera niezbędne informacje związane z rejestracją firmy i publikacją usług w BUR.  

Sprawdź jakie to łatwe!    

PobierzPakiet startowy dla dostawców usług

Pakiet startowy dla Dostawców Usług

Checklisty dla Karty usługi i Karty Dostawcy Usług

Przygotowane checklisty pomogą w prawidłowym wypełnieniu Karty Usługi i Karty Dostawcy Usługi.  Zachęcamy do zapoznania się z nimi!

Checklista Karty usługi 

PobierzChecklista dla Dostawcy Usług

Checklisty dla Karty usługi i Karty Dostawcy Usług

Lista certyfikatów i akredytacji

Jednym z warunków wpisu dla Podmiotów, które zamierzają świadczyć usługi rozwojowe, z możliwością dofinansowania ze środków europejskich, jest posiadanie stosownego certyfikatu lub dokumentu potwierdzającego akredytację.

PARP na potrzeby rejestracji w Bazie Usług Rozwojowych, prowadzi listę certyfikatów oraz dokumentów poświadczających udzielenie akredytacji. Stanowią one potwierdzenie, spełnienia warunków w zakresie zapewniania należytej jakości świadczenia usług, ustanowionych w rozporządzeniu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie rejestru podmiotów świadczących usługi rozwojowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 1686) (dalej: rozporządzenie BUR).

Na listę prowadzoną przez PARP mogą zostać wpisane nowe certyfikaty lub dokumenty potwierdzające akredytację, które spełniają warunki określone w rozporządzeniu BUR. Zgłoszenia nowego – nie uwzględnionego jeszcze na liście PARP certyfikatu lub dokumentu poświadczającego udzielenie akredytacji, może dokonać każdy Podmiot ubiegający się o wpis do Bazy Usług Rozwojowych lub inny podmiot, zainteresowany wprowadzeniem nowego certyfikatu lub dokumentu poświadczającego udzielenie akredytacji na ww. listę.

Szczegółowe informacje nt. zakresu warunków określonych dla certyfikatów, znajdują się w treści „Formularza zgłoszenia certyfikatu lub dokumentu poświadczającego udzielenie akredytacji, potwierdzającego spełnienie warunków w zakresie zapewniania należytej jakości świadczenia usług, których dotyczy rejestracja w Bazie Usług Rozwojowych”.

Zgłoszenie można przedstawić w dowolnym terminie, za pomocą „Formularza zgłoszenia certyfikatu lub dokumentu poświadczającego udzielenie akredytacji”, na jeden z poniżej wskazanych sposobów:

  • w wersji papierowej, w formie wydruku, przesyłając podpisany dokument, na adres:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Departament Usług Rozwojowych
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
z dopiskiem „Zgłoszenie certyfikatu/akredytacji”

lub

  • w wersji elektronicznej, przy wykorzystaniu:
  1. podpisu potwierdzonego profilem zaufanym i przesłanie na skrzynkę podawczą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, lub na adres biuro@parp.gov.pl, lub
  2. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, na adres e-mail: biuro@parp.gov.pl.

Ważne informacje 

Decyzja PARP o przyjęciu lub odmowie nowo zgłoszonego certyfikatu lub dokumentu poświadczającego udzielenie akredytacji, zostanie przekazana pisemnie w odpowiedzi na przesłane zgłoszenie.  Pozytywny wynik oceny spowoduje umieszczenie nowo zgłoszonego certyfikatu lub dokumentu poświadczającego udzielenie akredytacji na liście certyfikatów i akredytacji zatwierdzonych przez PARP.

Lista ta jest wykorzystywana w procesie weryfikacji wniosków o wpis do Bazy Usług Rozwojowych.

W przypadku certyfikatu bądź dokumentu poświadczającego udzielenie akredytacji, które znajdują się na liście certyfikatów i akredytacji, nie ma konieczności ponownego przekazywania jego zgłoszenia do weryfikacji, pod kątem zgodności z rozporządzeniem BUR.

W tym celu, wystarczy w Karcie Dostawcy Usług wybrać certyfikat lub akredytację z listy rozwijanej widniejącej w zakładce 4 ,,Certyfikaty i uprawnienia” w części „Lista Certyfikatów” i załączyć odpowiedni dokument. Posiadanie certyfikatu lub dokumentu poświadczającego udzielenie akredytacji, znajdującego się na liście, daje Państwu możliwość wpisu do Bazy Usług Rozwojowych z możliwością dofinansowania.

W przypadku zamieszczenia w zakładce 4 Karty Dostawcy Usług certyfikatu lub akredytacji nie znajdującej się na liście certyfikatów/ akredytacji zatwierdzonych przez PARP, Dostawca Usług zostaje poinformowany o możliwości zgłoszenia nowego certyfikatu/akredytacji przez Formularz zgłoszenia i uzyskuje wpis bez możliwości świadczenia usług z dofinansowaniem.

Zachęcamy również do zamieszczania w zakładce 1 Karty Dostawcy Usług innych dokumentów potwierdzających certyfikacje, akredytacje Podmiotów, które to dokumenty nie znajdują się na liście certyfikatów i akredytacji zaakceptowanych przez PARP i nie stanowią podstawy wpisu do Bazy a wskazują na wysoką świadomość Dostawców zapewniania wysokiej jakości usług przez Podmioty.

Dodatkowe materiały:

PobierzAktualna lista certyfikatów/akredytacji - stan na 10.08.2023

PobierzFormularz zgłoszenia

Lista uprawnień z mocy prawa

Podmioty wnioskujące o wpis do Bazy Usług Rozwojowych, mogą także zarejestrować się w Bazie, w oparciu o uprawnienia z mocy prawa, o których mowa w § 7 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie rejestru podmiotów świadczących usługi rozwojowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 1686) (dalej: rozporządzenie BUR) i na ich podstawie i we wskazanym w nich zakresie świadczyć usługi rozwojowe, z możliwością dofinansowania ze środków europejskich.

PARP na potrzeby rejestracji w Bazie Usług Rozwojowych, prowadzi listę uprawnień „z mocy prawa”, stanowiących potwierdzenie w zakresie wymogów zapewniania należytej jakości świadczenia usług, ustanowionych w rozporządzeniu BUR.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem BUR, katalog przepisów prawa, uprawniających do uzyskania wpisu do Bazy Usług Rozwojowych z możliwością świadczenia usług dofinansowanych, ma charakter otwarty.
Oznacza, to że w przypadku posiadania uprawnienia z mocy prawa, nie znajdującego się na ww. liście, każdy Dostawca Usług ubiegający się o wpis do Bazy Usług Rozwojowych lub inny podmiot, zainteresowany jego weryfikacją pod kątem zgodności z rozporządzeniem BUR, może zgłosić takie uprawnienie, celem rozpatrzenia go przez PARP.

Szczegółowe informacje nt. zakresu warunków określonych dla uprawnień z mocy prawa, znajdują się w treści „Formularza zgłoszenia uprawnień do świadczenia usług rozwojowych w zakresie wskazanym innymi przepisami prawa, w których określono wymagania w zakresie świadczenia tych usług, nadane przez zewnętrzny podmiot”.

Zgłoszenie można przedstawić w dowolnym terminie, za pomocą „Formularza zgłoszenia uprawnień do świadczenia usług rozwojowych”, na jeden z poniżej wskazanych sposobów:

  • w wersji papierowej, w formie wydruku przesyłając podpisany dokument na adres::

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Departament Usług Rozwojowych
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
z dopiskiem „Zgłoszenie uprawnienia z mocy prawa”

  • wersji elektronicznej, przy wykorzystaniu:
  1. podpisu potwierdzonego profilem zaufanym i przesłanie na skrzynkę podawczą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, lub na adres biuro@parp.gov.pl, lub
  2. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, na adres e-mail: biuro@parp.gov.pl.

Ważne informacje 

Decyzja PARP o przyjęciu lub odmowie nowo zgłoszonego uprawnienia z mocy prawa, zostanie przekazana pisemnie w odpowiedzi na przesłane zgłoszenie. Pozytywny wynik oceny spowoduje umieszczenie przepisu prawa na liście uprawnień „z mocy prawa” zatwierdzonych przez PARP.

Lista ta jest wykorzystywana w procesie weryfikacji wniosków o wpis do Bazy Usług Rozwojowych.

W przypadku uprawnienia, które znajduje się na liście uprawnień ,,z mocy prawa’’, nie ma konieczności ponownego przekazywania jego zgłoszenia do weryfikacji pod kątem zgodności z rozporządzeniem BUR.

W tym celu, wystarczy wybrać uprawnienie z mocy prawa z listy rozwijanej, widniejącej w zakładce 4 ,,Certyfikaty i uprawnienia” w części „Uprawnienia z mocy prawa”, Karty Dostawcy Usług i załączyć odpowiedni dokument. Posiadanie uprawnienia z mocy prawa, znajdującego się na liście, daje Państwu możliwość wpisu do Bazy Usług Rozwojowych z możliwością dofinansowania.

W przypadku zamieszczenia w zakładce 4 karty Dostawcy Usług uprawnienia nie znajdującego się na liście uprawnień „z mocy prawa” zatwierdzonych przez PARP, Dostawca Usług zostaje poinformowany o możliwości zgłoszenia  nowego uprawnienia przez Formularz zgłoszenia i uzyskuje wpis bez możliwości świadczenia usług z dofinansowaniem.

Zachęcamy również do zamieszczania w zakładce 1 Karty Dostawcy Usług innych dokumentów potwierdzających uprawnienia Podmiotów, które to dokumenty nie znajdują się na liście uprawnień zaakceptowanych przez PARP i nie stanowią podstawy wpisu do Bazy a wskazują na wysoką świadomość Dostawców zapewniania wysokiej jakości usług przez Podmioty.

Dodatkowe materiały

Aktualna lista uprawnień z mocy prawa – stan na 11.04.2024 r

PobierzFormularz zgłoszenia

Jakość usług

    Audyt funkcjonowania podmiotów zarejestrowanych w Bazie Usług Rozwojowych i świadczących usługi rozwojowe z możliwością dofinansowania.

    Uprzejmie informujemy, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jako Administrator Bazy Usług Rozwojowych (dalej: BUR, Baza), w trosce o jakość świadczonych usług rozwojowych, publikowanych na portalu uslugirozwojowe.parp.gov.pl, dokonuje weryfikacji prawdziwości informacji zawartych w Kartach Dostawców Usług, Kartach Usług, publikowanych przez Dostawców Usług oraz spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie rejestru podmiotów świadczących usługi rozwojowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 1686, dalej: rozporządzenie BUR), przez Dostawców Usług zarejestrowanych w Bazie. Ponadto, dokonuje również doraźnych audytów usług rozwojowych, publikowanych w Bazie.

    Procesem audytu objęci zostaną Dostawcy Usług, którzy uzyskali wpis do BUR z możliwością świadczenia usług, podlegających dofinansowaniu ze środków europejskich.

    Audyty funkcjonowania Dostawców Usług (planowe/sprawdzające) jak i realizowanych usług rozwojowych (doraźne usług) w ramach Bazy Usług Rozwojowych, będą prowadzone przez niezależne instytucje działające na zlecenie PARP, wybrane w drodze postępowania przetargowego, w oparciu o Ustawę – Prawo zamówień publicznych.

    Podstawową formą działań audytowych w stosunku do Dostawców Usług, jest audyt stacjonarny. W przypadku doraźnych audytów usług, forma audytu uzależniona jest od wskazanej w Karcie Usługi, formy świadczenia usługi. 

    Podstawa prawna prowadzenia audytów:

    • § 12 ust. 1 pkt 2, lub § 10 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie rejestru podmiotów świadczących usługi rozwojowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 1686)

    oraz

    • Regulamin Bazy Usług Rozwojowych (w brzmieniu aktualnym na dzień publikacji usługi) wraz z pozostałymi załącznikami, w szczególności rozdział 4 Załącznika nr 4 do Regulaminu BUR.

    Poufność informacji

    Wykonawca w postępowaniu przetargowym zagwarantował, że w zakresie realizacji umowy będzie posiadał:

    1. mechanizmy kontrolne i narzędzia zapewniające bezstronność (obiektywizm), niezależność oraz poufność informacji zapewnianą przez Wykonawcę przy realizacji usługi,
    2. mechanizmy kontrolne i narzędzia zapewniające unikanie konfliktu interesów Wykonawcy z podmiotami świadczącymi usługi rozwojowe,
    3. metody zapewnienia i kontroli jakości realizacji audytów.

    Na etapie realizacji umowy, PARP nadzoruje spełnienie wymogów bezstronności i niezależności Wykonawców / audytorów w stosunku do Dostawców Usług poddanych audytowi, oraz zobowiązuje ich do zachowania w poufności wszelkich danych i informacji, uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności audytowych w tych podmiotach, pod groźbą kary pieniężnej lub odpowiedzialności odszkodowawczej Wykonawcy.

    Aby przygotować się do audytu należy skorzystać z Arkusza Samooceny, by samemu sprawdzić czy Państwa podmiot spełnia warunki rozporządzenia BUR. Szczegółowe informacje, dotyczące wymagań określonych ww. rozporządzeniu, znajdują się w prezentacji pt. „Wszystko o audytach u DU w BUR”.

    Dodatkowe materiały:

    PobierzPytania dotyczące audytów

    PobierzWykaz przykładowej dokumentacji

    PobierzPrezentacja Wszystko o audytach u DU w BUR

    PobierzArkusz samooceny

    PobierzZapis webinarium z dnia 10 maja br.

    Pigułki wiedzy

    II edycja Pigułek wiedzy

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowała materiał edukacyjny, składający się z 5 pigułek wiedzy. Ich celem  jest wsparcie Dostawców Usług w lepszym zrozumieniu zagadnień, tj. dostępność, kompetencje, kwalifikacje, walidacja, efekty uczenia się i kryteria weryfikacji. Więcej na temat II edycji Pigułek wiedzy tutaj. 

    Pobierz Pigułka wiedzy 

    I edycja Pigułek wiedzy

    Cykl 15 pigułek wiedzy opracowano na podstawie Standardu Usług Zdalnego Uczenia się (SUZ) oraz Zbioru Dobrych Praktyk Usług Zdalnego Uczenia się. Podpowiadamy w nich jak i dlaczego warto korzystać ze Standardu oraz Zbioru Dobrych Praktyk, aby oferować usługi online jak najwyższej jakości.

    Pigułki wiedzy skierowane są głównie do Dostawców Usług, wpisanych do BUR, którzy świadczą lub chcieliby świadczyć swoje usługi w formie zdalnej i zdalnej w czasie rzeczywistym.

    PobierzPigułka wiedzy SUZ

    PobierzPigułka wiedzy ZDP

    Webinary z cyklu #SUZwPigułce

    Cykl dwugodzinnych spotkań online w których eksperci poruszają dodatkowe aspekty, które nie zostały rozwinięte w pigułkach wiedzy. Podpowiadają jak przygotować i przeprowadzić najwyższej jakości usługę rozwojową online oraz wyjaśniają wszelkie wątpliwości dotyczące prowadzenia usług online zgodnie ze Standardem Usług Zdalnego Uczenia się.

    Tematy webinarów:

    1. Jak budować wartość firmy w czasach edukacji cyfrowej?
    2. Niezbędnik prawny. Co musisz wiedzieć o aspektach prawnych w usługach zdalnego uczenia się nie będąc prawnikiem?
    3. Sukces by design - angażujące usługi szkoleniowe.
    4. Pakiet startowy - jak bezboleśnie zacząć świadczyć usługi zdalnego uczenia?
    5. Wsparcie techniczne - jak go udzielać świadcząc usługi zdalnego uczenia?
    6. Worek pieniędzy. Czy zawsze jest potrzebny aby świadczyć usługi zdalnego uczenia?
    7. Kiedy usługa się kończy? Ewaluacja efektów i rozwijanie usług.

    Webinary z cyklu #SUZwPigułce

    Zbiór dobrych praktyk zdalnego uczenia się

    Celem Zbioru Dobrych Praktyk Usług Zdalnego Uczenia się  jest propagowanie najlepszych praktyk dotyczących zdalnych usług rozwojowych, a efektem dostarczenie profesjonalnej usługi szkoleniowej i doradczej, odpowiadające na konkretne potrzeby i oczekiwania osób uczących się.

    Zbiór Dobrych Praktyk Usług Zdalnego Uczenia się to narzędzie przygotowane przede wszystkim dla Dostawców Usług – firm szkoleniowych i doradczych, przydatne w ich codziennej pracy. Skorzysta na nim także klient usług rozwojowych, który otrzyma kompendium wiedzy, czego może oczekiwać od usługi realizowanej w formule online.

    Zapraszamy do zapoznania się!

    PobierzZbiór dobrych praktyk zdalnego uczenia się

    Zbiór dobrych praktyk zdalnego uczenia się