Pomiń nawigację

Autorzy: Piotr Kryjom, Marta Czeladzka, Agata Kudelska, Karolina Kaim, Kalina Figurska , Alicja Olszar, Marta Kownacka, Piotr Kryjom, Marta Czeladzka, Agata Kudelska, Karolina Kaim, Kalina Figurska , Alicja Olszar, Marta Kownacka

Biuletyn Euro Info 8/2019

Biuletyn Euro Info to czasopismo wydawane przez ośrodek Enterprise Europe Network przy PARP. Poruszane są w nim zagadnienia związane z prowadzeniem i rozwojem firmy na rynkach UE, szczególnie kwestie prawne, ale nie tylko.

Seria: Biuletyn Euro Info

Rodzaj publikacji: Poradnik

Rok wydania: 2019

Język: PL

ISBN: ISSN 25444719

Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

więcej

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Drodzy Czytelnicy,

1 stycznia 2020 r. wejdą w życie przepisy, dzięki którym zostanie ograniczone zjawisko zatorów płatniczych. Nowe prawo przewiduje m.in. wzmocnienie ochrony słabszej strony stosunków gospodarczych, tj.: mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w relacji z dużymi firmami, skrócenie terminów zapłaty w transakcjach handlowych, a także podniesienie wysokości odsetek za opóźnienia w takich transakcjach. Dodatkowo, na firmy, które najbardziej opóźniają regulowanie swoich zobowiązań, prezes UOKiK będzie mógł nałożyć administracyjne kary pieniężne. Przepisy przewidują też wprowadzenie tzw. ulgi na złe długi w podatkach PIT i CIT. Więcej o nowych rozwiązaniach można dowiedzieć się dzięki lekturze artykułu pt. „Nowe instrumenty dyscyplinowania niesolidnych dłużników”.

W bieżącym numerze wracamy także do zagadnień związanych z geoblokowaniem. Tym razem analizujemy to zjawisko pod kątem prawnoautorskim i staramy się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zostało ono ograniczone na terenie Unii Europejskiej po przyjęciu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2017/1128.

Zapraszamy także do zapoznania się z najnowszymi ofertami współpracy zagranicznej pochodzącymi z bazy POD (Partnership Opportunities Database), prowadzonej przez Komisję Europejską i udostępnianej ośrodkom Enterprise Europe Network.

Z wyrazami szacunku

Zespół redakcyjny Biuletynu Euro Info

Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować

Zrównoważone projektowanie w biznesie Przegląd inicjatyw i trendów

Raport

Zrównoważone projektowanie w biznesie Przegląd inicjatyw i trendów

Zobacz
Trendy, wyzwania i rekomendacje dla rynku pracy na podstawie badań BKL

Raport

Trendy, wyzwania i rekomendacje dla rynku pracy na podstawie badań BKL

Zobacz
Polski rynek pracy – procesy i zasoby

Raport

Polski rynek pracy – procesy i zasoby

Zobacz

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować