Pomiń nawigację

Autorzy: Grażyna Buczyńska, Dorota Frączek, Piotr Kryjom

Raport z inwentaryzacji klastrów w Polsce - 2015

Badania i inwestycje Współpraca i partnerzy

Seria: Klastry

Rodzaj publikacji: Raport

Rok wydania: 2016

Język: PL

więcej

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Klastry są postrzegane jako „lokomotywy” rozwoju gospodarczego regionów i krajów, dlatego stale potrzebna jest pogłębiona i aktualna wiedza na ich temat, w szczególności w zakresie populacji, stanu rozwoju, czy potencjału wzrostu. Mając świadomość tych potrzeb, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) już od 2005 roku prowadzi działania nie tylko budujące świadomość nt. klasteringu, upowszechniające wiedzę o klastrach w Polsce i na świecie, czy wzmacniające politykę klastrową, ale także systematycznie bada klastry w Polsce (np. z wykorzystaniem metody benchmarkingu).

Bezpieczeństwo firmy i jej wizerunek to aspekty działalności równie ważne jak kapitał, bez którego trudno inwestować w przedsiębiorstwo, dlatego podpowiadamy jak budować swoją pozycję na rynku i jak weryfikować wiarygodność kontrahentów. W publikacji czytelnicy znajdą informacje o aktualnych regulacjach prawnych i programach pomocowych, dzięki którym wielu początkującym (i nie tylko) przedsiębiorcom łatwiej będzie wcielać w życie pomysły na biznes i rozwój, a także uzyskać konkretne wsparcie finansowe dla prowadzonego biznesu.

W 2015 roku PARP przeprowadziła m.in. inwentaryzację klastrów w Polsce, która skoncentrowała się na ustaleniu stanu faktycznego liczebności funkcjonujących w kraju klastrów. W tym celu na podstawie różnych źródeł zebrano podstawowe dane o klastrach, potencjalnych klastrach, inicjatywach klastrowych i innych strukturach tego typu, a następnie sprawdzono je i uzupełniono.  W kolejnym kroku zweryfikowano pogłębione dane na temat klastrów i ich członków, pozyskane bezpośrednio z organizacji klastrowych (tj. koordynatorów) w oparciu o wymogi formalne oraz kryteria wynikające z przyjętej definicji klastra. W wyniku tych działań ustalono populację klastrów, której liczebność, jak również charakterystyka, jest pochodną ilości i jakości pozyskanych informacji (przypadki  odmowy udzielenia informacji lub informacji niekompletnych). 

W związku z korektą branż przypisanych do trzech klastrów (Klaster Pomorska Dolina Medyczna, Klaster Dolina Ekologicznej Żywności oraz Klaster Morski Pomorza Zachodniego), konieczne było wprowadzenie zmian w statystykach, które dotyczyły reprezentowanych przez klastry specjalizacji. Obecnie do pobrania została udostępniona druga wersja Raportu.

Spis treści

1. Wstęp
2. Klastry w Polsce
3. Potencjalne klastry w Polsce
4. Wnioski

Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (marzec 2024)

Raport

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (marzec 2024)

Zobacz
Twój Biznes: Fundusze Europejskie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Poradnik

Twój Biznes: Fundusze Europejskie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Zobacz
Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (luty 2024)

Raport

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (luty 2024)

Zobacz

Polecane artykuły

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować