Pomiń nawigację

13 grudnia 2023 r.

Coraz bliżej… konkurs „Usługi rozwojowe 4.0”!

Koniec roku to ten czas, gdy większość z nas czeka na dobre życzenia i dobre rzeczy – także na bonusy, specjalne oferty i prezenty. Wielu przedsiębiorców, użytkowników Bazy Usług Rozwojowych równie pilnie co pierwszej gwiazdki wypatruje początku nowego roku. Wtedy właśnie na dobre rozpocznie się konkurs „Usługi rozwojowe 4.0”.  Jest na co czekać - dzięki temu przedsięwzięciu firmy branży szkoleniowo-doradczej będą miały szansę nabrać nowego wiatru w żagle. Zyskają szansę znaczącego unowocześnienia, poprawienia i poszerzenia oferty; lepszego niż kiedykolwiek wcześniej przygotowania na walkę o klienta. Przedsięwzięcie zakłada wsparcie podmiotów posiadających wpis do Bazy Usług Rozwojowych w obszarze tworzenia, rozwoju i sprzedaży nowych form usług rozwojowych lub wykorzystania nowych technologii, w tym w zakresie form zdalnych. Do rozdysponowania są miliony złotych!

Postęp ma swoje prawa

Polska branża usług rozwojowych to dziś około 89 tys. różnej wielkości firm, w zdecydowanej większości mikroprzedsiębiorstw. Każda z nich, chcąc być aktywnym, odnoszącym sukcesy uczestnikiem rynku, musi nieustannie dostosowywać swoją ofertę do potrzeb odbiorców. Trudno jest funkcjonować na tym rynku i oferować nowoczesne, konkurencyjne usługi bez nowych technologii. Na wszystko to potrzebne są jednak pieniądze - i tu z pomocą przychodzi PARP oraz kierowany do przedsiębiorców konkurs „Usługi rozwojowe 4.0”.

Uczestnicy konkursu mają szansę zdobyć dofinansowanie wynoszące nawet około 80 proc. kosztów zakupu licencji uprawniających do stworzenia, rozwoju i sprzedaży nowych form usług rozwojowych lub wykorzystania nowych technologii. Zainteresowani będą też mogli uzyskać wsparcie przy zamówieniu usług szkoleniowych i doradczych związanych z zakupioną licencją. - Konkurs „Usługi rozwojowe 4.0” ma umożliwić firmom szkoleniowym zdobycie nowego know-how. Firmy szkoleniowe wspierały nas w realizacji szeregu projektów w poprzedniej perspektywie.  Chcielibyśmy, aby teraz to one mogły, dzięki unijnym środkom, dostosować swoje usługi do wciąż zmieniającego się rynku. W ten sposób my też podnosimy jakość oferty naszej Bazy Usług Rozwojowych – wyjaśnia kierownik w Departamencie Usług Rozwojowych PARP Monika Jaworska.

W trakcie przygotowań założeń konkursu, tworzenia planu wspierania firm szkoleniowych w tej perspektywie odbyły się szerokie konsultacje z przedstawicielami rynku usług rozwojowych.  - W ich trakcie firmy wielokrotnie sygnalizowały nam potrzebę unowocześnienia form świadczonych przez siebie usług. Przedstawiciele branży wskazywali nam także, że zainteresowanie nowoczesnymi formami usług wychodzi wprost od uczestników szkoleń. Nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja towarzyszą nam w różnych aspektach naszego życia. Nic dziwnego, że oczekiwane są one także w ofercie sektora usług rozwojowych – wyjaśnia Jaworska. Przedstawicielka PARP nie ma wątpliwości, że odbiorcy usług szkoleniowo-doradczych będą wymagać coraz większej różnorodności w zakresie sposobu przekazywania treści rozwojowych i doboru środków dydaktycznych. Konkurs „Usługi rozwojowe 4.0” jest odpowiedzią na te potrzeby.

Operatorzy już czekają

Wsparcie będzie udzielane za pośrednictwem trzech operatorów wyłonionych w pierwszym uruchomionym przez PARP naborze w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). O unijne środki będą mogły się starać firmy szkoleniowo-doradcze posiadające wpis do BUR z możliwością publikowania usług z dofinansowaniem unijnym. Według obecnych założeń firmy szkoleniowe będą mogły sięgnąć po środki w I kwartale przyszłego roku. Na zakup licencji oraz szkoleń związanych z użytkowaniem i wdrożeniem licencji przeznaczono ponad 33 mln zł, a wsparciem objętych będzie nawet pół tysiąca dostawców usług z branży usług rozwojowych. - Koszt licencji i ewentualnej usługi szkoleniowej lub doradczej nie może przekroczyć 75 tys. zł, w tym też jest wkład własny firmy szkoleniowej na poziomie około 20 proc. Warto pamiętać, że firma musi mieć własne środki na zakup licencji. Po przedstawieniu faktury otrzyma refundację. Podjęty przez przedsiębiorcę wysiłek inwestycyjny skutkować ma innowacją na poziomie firmy szkoleniowej - chodzi o to, żeby firma poszła do przodu, dostosowała usługę do zapotrzebowania rynku. Firmy, które dziś mają poczucie stagnacji mają szansę na nabranie nowego wiatru w żagle, na rozwój, stworzenie nowych usług, względnie na przeprofilowanie działalności – mówi Monika Jaworska. Zainteresowane konkursem firmy same zdecydują, do którego operatora się zgłosić. Przedstawicielka PARP wyjaśnia, że operatorzy mają specjalnie przygotowane systemy informatyczne, które wspomogą cały proces rekrutacji. – Zgodnie z regulaminem rekrutacji jest trochę załączników do złożenia, w tym także opis pomysłu na zakup licencji, nie jest to jednak proces skomplikowany. Regulamin jest napisany prostym językiem, aby każdy z uczestników wiedział co ma zrobić i w jakim terminie – zapewnia Monika Jaworska.

Ocenimy każdy pomysł

Organizatorzy konkursu są otwarci na wszelkie możliwe idee zaproponowane przez uczestników. Operatorzy będą mieli do dyspozycji ekspertów, którzy ocenią każdy pomysł, rozpatrzą każdy wniosek pod kątem tego, czy to rzeczywiście jest innowacja na poziomie firmy szkoleniowej. Zainteresowani konkursem powinni pamiętać, że nie warto czekać na ostatnią chwilę z przesłaniem dokumentów; poza terminem złożenia wniosku nie ma żadnych dodatkowych kryteriów rekrutacji. Monika Jaworska podpowiada, że w przypadku, gdy wnioskodawca popełni błędy w wypełnianych dokumentach, jeżeli ekspert sprawdzający wniosek uzna, że nie zawiera on propozycji odpowiedniej innowacji, będzie możliwość ponownego składania dokumentów. - Warto składać wnioski jak najszybciej, żeby ewentualnie można było ponowić ten proces, jeżeli coś pójdzie nie tak – podkreśla. Najświeższych danych na temat konkursu „Usługi rozwojowe 4.0” zainteresowani mogą szukać na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Także operatorzy zobowiązani są do uruchomienia serwisów internetowych, na których będą publikować informacje na temat rekrutacji 

Nigdy nie można zatrzymać się w rozwoju – dotyczy to nie tylko uczestników rynku pracy, ale także działających na nim firm. Trudno przyjąć, że z nieustannego progresu, z dostosowywania się do potrzeb odbiorców, z wdrażania nowych technologii mogłyby zrezygnować firmy, których celem działalności jest dbałość o rozwój innych. Wie o tym również PARP, dlatego przez najbliższe lata będzie jeszcze intensywniej dopingował i wspierał – także finansowo – uczestników sektora w jak najlepszym, dynamicznym rozwoju.    

WIęcej w podkaście Pozyskaj środki na zakup licencji dla branży szkoleniowo-doradczej  przygotowanym wspólnie z RMF FM. 

Opublikowano: 13.12.2023 13:11
Poprawiono: 13.12.2023 14:39
Modyfikujący: Maria Piechocka
Udostępniający: Maria Piechocka
Autor dokumentów: