Pomiń nawigację

20 lipca 2023 r.

PARP publikuje czerwcowy raport z monitoringu KIS-ów

Firma OpenAI Inc. zapowiedziała przekształcenie usługi ChatGPT w „osobistego asystenta do pracy”. Planowana funkcjonalność asystenta AI ma wykonywać takie zadania jak redagowanie wiadomości e-mail lub dokumentów na podstawie pogłębionej wiedzy o użytkownikach i ich zadaniach.

W tym kontekście warto dodać, że 14 czerwca br. Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu Rozporządzenia KE o sztucznej inteligencji. Planowana regulacja proponuje warunki rozwoju technologii AI w UE. Zakazem mogą być objęte m.in. aplikacje i systemy identyfikacji biometrycznej w przestrzeni publicznej. Powyższa informacja jest jedną z wielu znajdujących się w czerwcowym raporcie monitoringu Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Krajowe Inteligentne Specjalizacje to branże uznane za priorytetowe dla tworzenia innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych, zwiększenia wartości dodanej polskiej gospodarki i podniesienia jej konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Aktualna lista KIS-ów zawiera 13 specjalizacji. Każdy z nich jest analizowany pod kątem specyficznych, identyfikujących go haseł. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wspólnie z ekspertami Uniwersytetu SWPS opracowuje comiesięczne raporty z monitoringu ich obecności w internecie. Prezentują one informacje na temat bieżącej aktywności i dokonań w obszarze B+R+I w ramach poszczególnych KIS-ów, aktualnych uwarunkowań dla funkcjonowania i rozwoju KIS-ów oraz trendów w poszczególnych branżach w Polsce i na świecie.

W czerwcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, w polskojęzycznym internecie najczęściej była obecna tematyka IT (ponad 48,5 tys. wzmianek) Liczba wzmianek z hasłem „IT” była aż o ponad 1/3 wyższa niż w maju br. Popularny był też temat wzornictwa i gier komputerowych (prawie 43 tys. wzmianek).

Pełną treść czerwcowego raportu można przeczytać tutaj.

Raport „Monitoring aktywności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej w ramach Krajowej Inteligentnej Specjalizacji” ma charakter cykliczny i jest przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Monitoring Krajowej Inteligentnej Specjalizacji” (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, poddziałanie 2.4.2). Projekt jest realizowany w partnerstwie Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej informacji o Monitoringu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji można przeczytać tutaj.

Więcej informacji o Monitoringu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji.

Logotyp Krajowe Inteligentne Specjalizacje

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 20.07.2023 16:32
Poprawiono: 20.07.2023 14:36
Modyfikujący: marek_rzewuski
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: