Pomiń nawigację

28 września 2022 r.

BUR – bogactwo (niesłusznie) onieśmielające

Dla wielu przedsiębiorców to już oczywista oczywistość: gdy należy przeszkolić pracownika, potrzebne są usługi doradcze – wystarczy wpisać w Internecie adres Bazy Usług Rozwojowych. BUR to miejsce znane wszystkim tym,  którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje, zmienić kierunek kariery, zyskać szansę powrotu na rynek pracy. Tylko w ubiegłym roku ze szkoleń zorganizowanych za pośrednictwem Bazy skorzystało 173 tys. osób. Na usługi oferowane w BUR można otrzymać nawet 80 proc. dofinansowania ze środków europejskich. Baza Usług Rozwojowych to potężne i wszechstronne narzędzie łączące firmy branży usług rozwojowych z osobami chcącymi rozwijać kompetencje i kwalifikacje.  Każdego dnia do dyspozycji jest kilkadziesiąt tysięcy ofert usług szkoleniowych i doradczych.

Najtrudniejszy pierwszy krok

O atrakcyjności i użyteczności Bazy Usług Rozwojowych decyduje także to, że wśród tysięcy kursów i szkoleń znaleźć w niej można usługę o parametrach bardzo precyzyjnie wyznaczonych przez zainteresowanego. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, także osoby fizyczne mogą dobierać za jej pośrednictwem usługi szkoleniowe i doradcze tańsze bądź droższe, na wybranym poziomie zaawansowania, blisko miejsca zamieszkania lub zatrudnienia, w stacjonarnej, mieszanej lub zdalnej formie.

Co innego o tym usłyszeć, przeczytać, co innego zobaczyć na własne oczy: Baza Usług Rozwojowych potrafi onieśmielić mnogością ofert użytkownika stawiającego w niej pierwsze kroki, po raz pierwszy wyszukującego kurs dla siebie czy pracowników. Zainteresowany prowadzonym w formie zdalnej kursem językowym, szkoleniem dla operatora koparki czy kursem na prawo jazdy kat. C+E znajdzie w bazie kilkadziesiąt, czasem kilkaset odpowiadających mu ofert. Trudno nie zadać sobie pytania: co wybrać? Użytkownik, któremu właśnie wyświetliła się długa lista propozycji może je wprawdzie szeregować chociażby według ceny, terminu rozpoczęcia, ale i tak nie zawsze wie, czy powinien brać najtańszą, najdroższą ofertę, ofertę firmy, którą kojarzy z nazwy, czy może po prostu tę pierwszą z góry…

Pewne jak usługi w BUR

Tego każdy użytkownik Bazy Usług Rozwojowych może być pewien: szkolenia i kursy które wybierze są świadczone przez nieustannie weryfikowanych usługodawców. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jako administrator BUR na bieżąco sprawdza prawdziwość informacji zawartych w bazie. Wszystko po to, by skatalogowane usługi doradcze i szkoleniowe były jak najwyższej jakości i by zminimalizować ryzyko pojawienia się w bazie ofert od nierzetelnych dostawców. Od tego zależy nie tylko zadowolenie użytkowników Bazy, ale także ostateczne efekty przeprowadzonych szkoleń.

W połowie roku w życie weszło prawo, za sprawą którego usługodawcy wykreśleni przez PARP z Bazy Usług Rozwojowych mają możliwość ponownego wpisu najwcześniej po dwóch latach. Przepis dotyczy też wszelkich podmiotów powiązanych z takim usługodawcą.  To kolejny sposób na to, by jak najlepiej chronić użytkowników przed podmiotami, które nie są rzetelne.Agata Lewandowska  z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśla, że już sam fakt, że firma trafiła do BUR można traktować jako gwarant jakości usługi.

-Usługodawcy są wnikliwie weryfikowani przez zespół administratorów bazy. Jeśli pojawiają się niezgodności, wszczynamy postępowanie wyjaśniające, aby je wyeliminować  – mówi. Jak dodaje, o dalszej obecności usługodawcy w BUR decyduje m.in. waga zaistniałego problemu oraz współpraca podmiotu podczas prowadzonego przez PARP postępowania. – mówi. 

Jestem bardzo zadowolona. Dziękuje z całego serca. Usługa OK.

- Jestem bardziej niż zadowolona z usługi świadczonej przez firmę. Spotkałam się z pełnym zrozumieniem moich potrzeb, a nawet dostosowaniem grafiku jazd do mojej dostępności. Obsługa biura najwyższej jakości, profesjonalna i niezwykle uprzejma. Zajęcia teoretyczne przeprowadzone w bardzo zrozumiałej i czytelnej formule z użyciem sprzętu audio. Jestem bardzo zadowolona z zajęć praktycznych prowadzonych przez instruktora. Wprowadzał mnie w temat jazd w sposób spokojny, ale zdecydowany, co pozwoliło mi przezwyciężyć obawy i poczuć się pewniej – to tylko fragment jednego z komentarzy pozostawionych w Bazie Usług Rozwojowych. Jego autorem jest zadowolona uczestniczka kursu zorganizowanego przez jeden z ośrodków szkolenia kierowców. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że ktokolwiek szuka kursu na prawo jazdy kat. B i trafi na tę bardzo rozbudowaną recenzję – weźmie pod uwagę ofertę tego ośrodka.  

Jak zauważa Agata Lewandowska z PARP użytkownik Bazy Usług Rozwojowych może zweryfikować wiarygodność i rzetelność dostawcy usług w Bazie za pomocą informacji o wystawionej średniej ocenie usługodawcy. - Każdy uczestnik usługi po zakończonym szkoleniu wypełnia ankietę dokonując oceny usług rozwojowych zgodnie z Systemem Oceny Usług Rozwojowych. Potencjalny uczestnik ma prawo zapoznać się z wystawionymi notami wraz z komentarzami innych użytkowników – wyjaśnia.

Każda wizytówka usługi rozwojowej w BUR zawiera informacje o ocenie na jaką zapracował dotąd usługodawca współpracujący z Bazą. Średnia ocen, mieszcząca się w skali od 0 do 5, zwizualizowana jest za pomocą gwiazdek. Listę interesujących nas usług można posortować nie tylko według ceny czy daty rozpoczęcia, ale i według ocen przyznanych świadczącym je firmom. Na wizytówce usługi warto kliknąć w pole zawierające informacje o ocenie. Właśnie tam można znaleźć recenzje pozostawione przez uczestników szkoleń, kursów - od komentarzy: "wszystko zgodnie z umową", "usługa OK", "polecam", po te chyba najbardziej cenne dla wahającego się potencjalnego klienta, zawierające szerokie omówienie każdego aspektu wykonanej usługi. Zadowoleni kursanci, uczestnicy szkolenia piszą w komentarzach co im się podobało, jak przebiegało szkolenie, jak kompetentna była kadra. Ci niezadowoleni przestrzegą innych, wskazując słabości konkretnej usługi rozwojowej. 

Marta Zabiegaj z krakowskiego ośrodka Bezstresowe Szkolenie Kierowców i Instruktorów LUZ, który od wielu lat oferuje swoje usługi w BUR  nie ma wątpliwości: opinie klientów mają przy wyborze usługi kluczowe znaczenie. - My bazujemy na poleceniach i opiniach klientów – deklaruje. 
Nawet pobieżna lektura komentarzy pozostawionych przez dotychczasowych uczestników zajęć w ośrodku daje pewne pojęcie o sposobie prowadzenia zajęć, kadrze jaką dysponuje firma i o podejściu do kursantów.  "Dziękuję z całego serca. Z taką auto szkołą na pewno wrócę zrobić jeszcze prawo jazdy na autobus!!" – kończy swoją zamieszczoną w BUR recenzję jeden z zadowolonych uczestników szkolenia.

Idealnie skrojone

Niepotrzebne jest ukończenie kursu krawiectwa (tylko dziś kilkanaście ofert kursów kroju i szycia w BUR), by wiedzieć, czym jest szycie na miarę. Także takie oferty usług rozwojowych znaleźć można w Bazie. Agata Lewandowska podkreśla, że to jeden z licznych atutów tego narzędzia, bardzo doceniany przez użytkowników.

- Baza Usług Rozwojowych na przestrzeni lat bardzo ewoluowała. Obecnie jej użytkownik jest w stanie otrzymać ofertę rozwojową skoncentrowaną na jego potrzebach, począwszy od formy realizacji usługi, jej rodzaju, tematyki oraz możliwości uzyskania kwalifikacji lub wyłącznie nabycia kompetencji. Każdy znajdzie w BUR usługę szkoleniową lub doradczą dla siebie i to taką, która może zostać przez naszych dostawców usług przygotowana specjalnie pod kątem ich potrzeb – zapewnia.

Dorota Jastrzębska z firmy Logos Centrum Edukacyjne, oferującej w BUR kursy językowe zwraca uwagę na najważniejsze elementy jakie trzeba wziąć pod uwagą decydując się na naukę języka obcego  - Przy tak dużej ilości oferowanych ofert warto przeanalizować ocenę wystawianą usługodawcy, doświadczenie zawodowe proponowanego nauczyciela, sposób weryfikacji czy uczestnicy są co najmniej na poziomie B1. Jak wygląda zakończenie kursu językowego. Przy porównaniu usług pod względem ceny można wziąć pod uwagę jaki egzamin kończy kurs oraz maksymalną ilość w grupie - im mniejsza grupa tym podejście nauczyciela może być bardziej indywidualne.

Z kolei Marta Zabiegaj podpowiada, by, poszukując najlepszego usługodawcy, skupiać się na tych czynnikach, które gwarantują wysoką jakość szkolenia – w tym także na certyfikaty, jakimi dysponuje organizator usługi rozwojowej oraz na kompetencje kadry prowadzącej szkolenie.

- Kluczowe znaczenie ma elastyczność szkolenia, dostosowanie kursu do możliwości i oczekiwań klienta np. oferta kursów przyspieszonych. Ważna jest kadra szkoleniowa; posiadamy np. inspektorów ruchu drogowego przygotowujących do zawodu kierowcy.  Oferujemy kursy dostosowane do potrzeb klienta: kurs z wykładami lub kurs przygotowujący do zdania egzaminu praktycznego po zdanym egzaminie z teorii – mówi.

Pieniądze też grają rolę

Przy wyborze usługi rozwojowej nie warto oszczędzać. W przypadku inwestowania we własny rozwój, w rozwój kadr swojej firmy chyba też nie o to chodzi, by z zestawu ofert wybrać tę najtańszą. Współwłaścicielka ośrodka szkolenia kierowców przyznaje, że w przypadku kursów i szkoleń cena ma istotne znaczenie. Od tego, ile zdecydujemy się zapłacić za kurs zależeć będzie jakość usługi, także na doświadczenie i kompetencje kadry szkoleniowej, która ten kurs przeprowadzi. Marta Zabiegaj mówi, że z jej dotychczasowych doświadczeń wynika, że klienci zainteresowani szkoleniem z dofinansowaniem zwracają uwagę na dwa czynniki: by usługa była świadczona blisko miejsca zamieszkania i by nie trzeba było dużo dopłacać do dofinansowanego kursu.

- Przed rozpoczęciem warto zastanowić się jaka jest nasza dyspozycyjność ( jak długi wybrać kurs). Ważne jest co chcemy uzyskać po zakończeniu kursu, czy ma to być zdobycie nowych kwalifikacji w zawodzie który wykonuje czy raczej zdobywanie zupełnie nowych umiejętności w takim wypadku warto też sprawdzić czy jest zapotrzebowanie na rynku na takiego typu usługi przekonuje przedstawicielka Logos Centrum Edukacyjne.

I jeszcze jedna, niebagatelna kwestia: doświadczony usługodawca sam zainteresuje się, czego potrzebuje firma, osoba zamawiająca usługę rozwojową. Agata Lewandowska z PARP  wskazuje, że dostawca usług nierzadko pyta o oczekiwania klienta, czyli o to, co uczestnik chce uzyskać korzystając z jego oferty. - Na pewno powinien zweryfikować poziom wiedzy i umiejętności uczestnika, celem dostosowania odpowiedniego zakresu usługi. Powinien zaproponować balans pomiędzy teorią i praktyką (jeżeli jest ona niezbędna), bądź wyraźniej skupić się na jednym z tych aspektów, oczywiście w porozumieniu z uczestnikiem.

Przedstawicielka PARP zachęca do odwagi w sięganiu do Bazy Usług Rozwojowych. Korzystanie z tego narzędzia nie jest skomplikowane.  Warto pamiętać, że serwis zawiera rozbudowaną część z filmami instruktażowymi, FAQ oraz instrukcjami korzystania z BUR, które poprowadzą nowego użytkownika krok po kroku. I doprowadzą do przebogatych zasobów Bazy.

 Więcej informacji, podpowiedzi i instrukcja użytkownika

Opublikowano: 28.09.2022 12:32
Poprawiono: 01.10.2022 20:08
Modyfikujący: Maria Piechocka
Udostępniający: Maria Piechocka
Autor dokumentów: