Pomiń nawigację

23 maja 2022 r.

Rozwój kompetencji cyfrowych – wysiłek, który się opłaci!

Eksperci nie mają wątpliwości: bez kompetencji cyfrowych niemożliwe jest dziś prowadzenie nowoczesnej firmy. Wiedza o nich  potrzebna jest nie tylko dyrektorowi firmy informatycznej, menedżerowi w fabryce dronów, ale także właścicielowi piekarni, szefowi wydawnictwa, osobom prowadzącym warsztat samochodowy, dyrektorce przedszkola, samozatrudnionej księgowej czy stolarzowi, który myśli o rozwoju swojej firmy. Oczywiście w każdym przypadku potrzebne będą nieco inne kompetencje, bo i inne będą wdrożone w firmie  narzędzia.

Współczesne technologie mają coraz istotniejszy wpływ na naszą rzeczywistość, w tym także na przedsiębiorczość – również tę w skali mikro.  Nowych technologii nie należy się bać – warto czerpać z nich wszystko to, co najlepsze dla rozwoju firmy. Trendy są w tej kwestii pomyślne; z raportu PwC "Upskilling Hopes & Fears 2021" wynika, że dla 57% obecnych na rynku pracy Polaków nowe technologie stwarzają pracownikom więcej możliwości niż zagrożeń.  

 To dzięki dostępnym technologiom firmy funkcjonują sprawniej niż dotąd, umiejętniej niż kiedyś zarządzają kadrą, danymi, obsługują coraz większą liczbę klientów, prowadzą efektywniejszą sprzedaż oraz coraz skuteczniejsze działania marketingowe.

Jednak aby firma była w stanie w pełni wykorzystać nowoczesne narzędzia, kadra kierownicza musi dysponować odpowiednimi kompetencjami. Pozyskanie potrzebnych informacji nie wydaje się dziś być szczególnym wyzwaniem; stosowne kursy, szkolenia, materiały są szeroko dostępne w formie tradycyjnej i w sieci.  Większym wysiłkiem może być wybranie wartościowych, profesjonalnych usług.  

Z myślą o mikro, małych lub średnich przedsiębiorstwach, zainteresowanych rozwojem kompetencji kadry kierowniczej w zakresie technologii cyfrowych opracowany został projekt "Akademia menadżera – kompetencje w zakresie cyfryzacji". W ramach projektu firma może otrzymać nawet 150 tys. zł. dofinansowania. Wciąż jeszcze dostępne są środki m.in. na diagnozę indywidualnych potrzeb firm w zakresie transformacji cyfrowej i wybrane usługi rozwojowe. Na rozwój kompetencji cyfrowych obecnych i przyszłych menadżerów PARP przeznaczyła 70 mln zł.

Ze szkoleń i doradztwa mogą skorzystać firmy z całego kraju. Zakres możliwych do dofinansowania usług wybranych z oferty szkoleniowej i doradczej Bazy Usług Rozwojowych jest bardzo szeroki: od marketingu i sprzedaży w gospodarce cyfrowej po kwestie związane z zarządzaniem zintegrowanymi danymi i z bezpieczeństwem cyfrowym. Chęć udziału w projekcie należy zgłosić wybranemu operatorowi za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.  Pisaliśmy o tym tu.  

W Internecie są też miejsca, gdzie można znaleźć nieodpłatne, profesjonalnie przygotowane materiały dotyczące transformacji cyfrowej i pozwalające zadbać o kompetencje cyfrowe w firmie. Wartościowym źródłem wiedzy jest chociażby cykl nagrań webinarów przygotowanych przez Polski Fundusz Rozwoju. Przygotowane materiały dotyczą tematów takich, jak: praca zdalna i zarządzanie zespołem, praca w chmurze czy cyfrowa księgowość. Ich autorzy przypominają, że choć cyfryzacja przedsiębiorstwa jest procesem złożonym i długotrwałym, jest ona on jednak kluczowa dla efektywnej działalności firmy. Seria webinarów przygotowanych przez FPR przy współpracy z ekspertami dostępna jest tutaj

Bogata oferta dla MMŚP przedstawiona przez Grupę Polskiego Funduszu Rozwoju zawiera także propozycje Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w tym kursy online Akademii PARP oraz dofinansowywane i odpłatne usługi rozwojowe dostępne w Bazie Usług Rozwojowych.

Opublikowano: 23.05.2022 17:00
Poprawiono: 23.05.2022 15:00
Modyfikujący: 
Udostępniający: Maria Piechocka
Autor dokumentów: