Pomiń nawigację

Autorzy: Lech Bieguński

Ochrona własności przemysłowej

Prawo w firmie Dokapitalizowanie

Rodzaj publikacji: Poradnik

Rok wydania: 2004

Język: PL

ISBN: 83-88802-87-9

Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

więcej

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Na światowym rynku innowacji Polska jest praktycznie nieobecna. W Stanach Zjednoczonych, największym rynku patentowym na świecie, gdzie rocznie zgłaszanych jest do ochrony około 200 tysięcy wynalazków, patenty uzyskuje od kilku do kilkunastu polskich wynalazków. Przykładowo, w roku 2001 - 16, rok wcześniej -13. Hiszpania, z którą lubimy się porównywać, uzyskała w USA w tym samym czasie odpowiednio 340 i 318 patentów. Na rynku europejskim sytuacja wygląda podobnie. W Europejskim Urzędzie Patentowym na około 80 tys. zgłoszonych wynalazków wynalazcy polscy uzyskali w 2002 roku 10 patentów. Nikła obecność polskich innowacji na rynku międzynarodowym ma swoje źródła w Polsce.

Zainteresowanie ochroną własności przemysłowej w odniesieniu do wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych, omawianych w rozdziałach 2-4 niniejszego Poradnika jest niewielkie. Przykładowo, w roku 2002 tylko w trzech województwach liczba opatentowanych wynalazków była większa od 100 (Mazowieckie, Śląskie i Małopolskie), natomiast w siedmiu nie przekraczała 25.

W tak dobrze rozwiniętych, jak Wielkopolskie, Dolnośląskie, czy Opolskie zamykała się w przedziale od 82 do 361. Jeśli pamiętać, że w każdym województwie działają tysiące firm, liczby te nie mogą satysfakcjonować. Gdzie podziała się fantazja innowatorów, dzięki której np. w roku 1937 wpisano do rejestru Urzędu Patentowego RP patent nr 24542 na podkowę z metalu i gumy, a w roku 1946 pod nr 33210 - szynę kolejową składaną.

Podchodząc do problemu poważnie trzeba powiedzieć tak: bez zdecydowanie większego zaangażowania samych przedsiębiorców w powstawanie i ochronę dóbr niematerialnych w ich firmach coraz trudniej będzie im utrzymać pozycję wobec krajowych rywali, a tym bardziej sprostać wyzwaniu innowacyjnie nastawionych konkurentów z Unii Europejskiej i spoza niej.

Spis treści

1. Ochrona wynalazków
2. Wzory użytkowe
3. Wzory przemysłowe
4. Znaki towarowe
5. Oznaczenia geograficzne 
6. Topografie układów scalonych
7. Informacje dodatkowe

Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować

Twój świat własności intelektualnej

Poradnik

Twój świat własności intelektualnej

Zobacz
Znaki towarowe w działalności małych i średnich przedsiębiorstw

Poradnik

Znaki towarowe w działalności małych i średnich przedsiębiorstw

Zobacz
Wzory przemysłowe w działalności małych i średnich przedsiębiorstw

Poradnik

Wzory przemysłowe w działalności małych i średnich przedsiębiorstw

Zobacz

Polecane artykuły

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować