Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Joanna Banasiuk, Krzysztof Paszko, Maciej Perkowski, Tomasz Perkowski, Sebastian Rynkiewicz
Innowacje w klastrach. Jak chronić własność intelektualną?
Rozwój polskich inicjatyw klastrowych nabiera coraz większego tempa. Intensyfikuje się współpraca środowisk biznesu, nauki oraz władz publicznych. W wyniku przepływu wiedzy i idei formalizowane są kolejne inicjatywy klastrowe, a te już istniejące stawiają sobie coraz ambitniejsze cele. Jest to niewątpliwie efekt skutecznego stymulowania klastrów przez instytucje odpowiedzialne za pobudzanie polskiej gospodarki. Tematem, który staje się niezwykle istotnym z perspektywy animatorów inicjatyw klastrowych, jest ochrona własności intelektualnej.
Spis treści
1. Poszukiwanie innowacyjności w klastrze. Rola animatora i liderów inicjatywy klastrowej
2. Co to jest własność intelektualna i jakie jest jej praktyczne znaczenie w obszarze funkcjonowania
klastrów?
3. Gdzie animator klastra i zrzeszeni w klastrach przedsiębiorcy mogą znaleźć informacje dotyczące rozwiązań prawnych w odniesieniu do opracowanej własności intelektualnej?
4. Kto jest właścicielem opracowanej własności intelektualnej?
5. W jaki sposób czerpać przychody z tytułu eksploatacji własności intelektualnej opracowanej w ramach inicjatywy klastrowej?
6. W jaki sposób zabezpieczyć transfer opracowanej w ramach inicjatywy klastrowej własności intelektualnej?
7. Jaka własność intelektualna wśród partnerów inicjatywy klastrowej może podlegać ochronie?
8. Gdzie powinien udać się przedstawiciel inicjatywy klastrowej lub przedsiębiorca w niej zrzeszony w celu dokonania rejestracji wynalazku, znaku towarowego, wzoru przemysłowego, wzoru użytkowego, oznaczenia geograficznego i topografi i układów scalonych?
9. Jakie kroki powinien podjąć animator klastra lub przedsiębiorca zrzeszony w klastrze w celu rejestracji opracowanej własności intelektualnej?
10. Jakie narzędzia ochrony własności intelektualnej należy zastosować dla wyników wspólnych przedsięwzięć innowacyjnych?
11. Suplement praktyczny