Pomiń nawigację

18 kwietnia 2023

Erasmus dla młodych przedsiębiorców – szansa dla firm z wieloletnim stażem do udziału w programie jako przedsiębiorcy przyjmujący

Udostępnij

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od 10 lat realizuje program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców. Jest to transgraniczny program wymiany, który daje przyszłym i początkującym przedsiębiorcom możliwość uczenia się od doświadczonych przedsiębiorców prowadzących małe firmy w innych państwach Unii Europejskiej i nie tylko. 

Do wymiany doświadczenia dochodzi podczas pobytu u doświadczonego przedsiębiorcy (host entrepreneurs), który pomaga początkującemu przedsiębiorcy (new entrepreneurs) w zdobywaniu umiejętności koniecznych do prowadzenia małej firmy.

Zarówno młodym, jak i bardzo doświadczonym przedsiębiorcom program niesie istotną wartość dodaną: potencjalne korzyści obejmują wymianę wiedzy i doświadczenia, możliwości budowania sieci kontaktów na terenie Europy, nawiązywanie nowych stosunków handlowych i poznawanie rynków zagranicznych.

Przedsiębiorca przyjmujący uczestniczący w programie czerpie korzyści uzyskując możliwość:

  • pracy z energicznym i zmotywowanym początkującym przedsiębiorcą, który może przyczynić się do rozwoju firmy, wnosząc innowacyjne pomysły, nową wiedzę i umiejętności;
  • czerpania korzyści z tego, że ktoś „świeżym okiem” spojrzy na firmę, a także ze specjalistycznej wiedzy, którą dysponuje początkujący przedsiębiorca, a której nie ma przedsiębiorca przyjmujący;
  • pełnienia roli trenera i mentora;
  • zdobywania wiedzy na temat zagranicznych rynków, rozszerzania możliwości biznesowych i angażowania się w działania międzynarodowe;
  • nawiązywania kontaktu z przedsiębiorcami z innych państw UE i zdobywania okazji do współpracy z nimi;
  • budowania sieci kontaktów i silnych relacji, które mogą być przydatne w przyszłości do wzajemnych konsultacji, udzielania referencji i poszukiwania zagranicznych partnerów;
  • doskonalenia umiejętności językowych.
  • większość przedsiębiorców przyjmujących tak ceni sobie to doświadczenie, że decyduje się na przyjmowanie kolejnych początkujących przedsiębiorców!

Koszty związane z pobytem młodego przedsiębiorcy u doświadczonego przedsiębiorcy pokrywane są z grantu, który otrzymuje z KE młody przedsiębiorca.

Obowiązkiem doświadczonego przedsiębiorcy jest jedynie zapewnienie młodemu przedsiębiorcy miejsca do pracy u siebie w firmie.

Przedsiębiorcy chętni do udziału w programie zapraszam do kontaktu z Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, który pełni rolę Instytucji Pośredniczącej telefonicznie 0-22 432 8703, lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aby wziąć udział w programie należy wypełnić wniosek online (w jęz. angielskim) oraz załączyć swoje CV w języku angielskim. Link do generatora wniosków na stronie Komisji Europejskiej. 

Strona programu: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/erasmus-dla-mlodych-przedsiebiorcow

 

Zobacz więcej podobnych artykułów