Pomiń nawigację

2 marca 2023 r.

Mamy już wszystkie 15! Opublikowaliśmy ostatnie 5 pigułek wiedzy o realizacji usług online. Zapraszamy do obejrzenia.

W ubiegłym miesiącu  udostępniliśmy  pierwsze  10 pigułek wiedzy opracowanych na podstawie Standardu Usług Zdalnego Uczenia się (SUZ), składających się na Obszar 1 „Relacja z Klientem” oraz Obszar 2 „Projektowanie usługi”. Dziś publikujemy kolejne 5.

Materiał edukacyjny obejmuje łącznie 15 pigułek wiedzy. W materiale podpowiadamy jak i dlaczego warto korzystać ze Standardu oraz Zbioru Dobrych Praktyk tak, żeby oferować usługi online o jak najwyższej jakości. Skierowane są one do Dostawców usług wpisanych do Bazy Usług Rozwojowych, którzy świadczą lub chcieliby świadczyć swoje usługi w formie zdalnej i zdalnej w czasie rzeczywistym.

Nowo opublikowane nagrania obejmują Obszar 3 „Realizacja usługi” oraz zagadnienia ze Zbioru Dobrych Praktyk Usług Zdalnego Uczenia się.

Poniżej lista 5 kolejnych pigułek wiedzy wraz z omawianymi  tematami:

Obszar 3 „Realizacja usługi”:

  • SUZ – 12: Bez angażowania nie ma uczenia - Działania wspierające samodzielne angażowanie się odbiorcy usług zdalnego uczenia się.
  • SUZ – 13: Jak sprawdzić, czy się udało? Sposoby weryfikacji osiągnięcia celów uczenia się
  • SUZ – 14: Udostępnianie danych z realizacji usług zdalnego uczenia się oraz monitorowanie odbiorcy usługi.

Zbiór Dobrych Praktyk Usług Zdalnego Uczenia się:

  • ZDP: Kto jest kim, czyli role w usłudze zdalnego uczenia się?
  • ZDP: Formy i metody dostarczania usług zdalnego uczenia się.

Nagrania do wszystkich 15 pigułek wiedzy znajdują się tutaj.

Już teraz zapraszamy na cykl webinarów #SUZwPigułce, podczas których będzie możliwość zadania ekspertom pytań dotyczących materiału edukacyjnego przedstawionego w pigułkach wiedzy. Cykl będzie się składał z 7 spotkań online.

Pierwsze webinarium „Jak budować wartość firmy w czasach edukacji cyfrowej?” odbędzie się już 24 marca 2023 r.Harmonogram, dokładny opis spotkań oraz formularz zapisu pojawią się już niebawem!

 

Opublikowano: 02.03.2023 17:08
Poprawiono: 02.03.2023 16:08
Modyfikujący: 
Udostępniający: Maria Piechocka
Autor dokumentów: