Pomiń nawigację

3 sierpnia 2022 r.

Usługi rozwojowe szansą na lepsze życie (zawodowe)

Osoby nieszczęśliwe w obecnej pracy, zatrudnione na niskopłatnych stanowiskach, w toksycznym środowisku, bez perspektywy awansu nie powinny się wahać - nowe, szczęśliwsze zawodowe życie jest możliwe. Są lepsze profesje, atrakcyjniejsze branże i wyższe pensje. Rozwiązanie zawodowych problemów mieści się w terminie: usługi rozwojowe.

Wątpiącym polecić można ostatni raport No Fluff Jobs "Kobiety w IT 2021. Szanse oraz możliwości rozpoczęcia i rozwoju kariery". Wynika z niego, że ponad połowa kobiet zatrudnionych w firmach IT nie ma wykształcenia kierunkowego, a nowe umiejętności zdobyła na kursach i szkoleniach lub samodzielnie.

"Ponad połowa kobiet weszła do IT bez studiów technicznych! To oznacza, że właśnie teraz jakaś filolożka lub psycholożka wrzuca zmiany na produkcję albo rozpisuje kolejny test w Javie" – podkreślają autorzy raportu.

Kobiet w branży przybywa

W publikacji przypomniano, że za sprawą pandemii rynek pracy, nie tylko w Polsce, mocno się zmienił; jednym z jej skutków była fala zwolnień i redukcji etatów. Przytaczane w raporcie wyniki badań potwierdzają, że odsetek kobiet, które w związku z pandemią straciły pracę, jest wyższy niż w przypadku mężczyzn. Dodatkowo, według raportu Deloitte, w tym czasie drastycznie spadło zadowolenie kobiet z pracy.

Wywołane pandemią zmiany wymusiły na wielu osobach poszukiwanie nowego zajęcia, inne zmotywowało do zmiany swojej ścieżki zawodowej. Bezpieczną przystanią dla wielu kobiet stała się właśnie branża IT oferująca stabilne zatrudnienie, niezłe zarobki i elastyczne warunki pracy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że na rynku cały czas brakuje specjalistów IT.

 "Tzw. new normal zmobilizowało wiele kobiet do zmiany swojej ścieżki zawodowej. Pandemia sprawiła także, że kobiety, nawet te ze stałą posadą, przewartościowały swoje życie i postawiły na zawodową rewolucję. Aż 77 % specjalistek IT zaznacza, że możliwość pracy zdalnej jest dla nich istotnym czynnikiem w pracy. Home office kusi ponad 69 % kandydatek IT. Siła branży leży także w elastycznym podejściu do pracownika" – podkreślono w raporcie. 

Udział kobiet w firmach technologicznych powoli rośnie. Według Deloitte w 2019 r. wynosił 22,4%, w tym roku ma wynieść 25%.

Nie studia techniczne, lecz chęć szczera…

Informacje pozyskane od uczestniczek badania potwierdziły, że przepustką do świata IT nie są wyłącznie studia techniczne – ponad połowa ankietowanych pań to kobiety, które zmieniły profesję.

"IT to idealny przykład branży, która chętnie przyjmie osoby o różnych kompetencjach oraz historiach zawodowych – nie tylko związanych z kierunkami ścisłymi. Jedynie 27,5% badanych kobiet wskazało, że studiowało informatykę lub pokrewny kierunek techniczny. Z kolei aż 55% respondentek podjęło pracę w IT po studiach nietechnicznych (23,84%), kursach czy szkoleniach (15,15%) lub po procesie samodzielnej nauki (16,16%)" – wskazano w raporcie.

Specjaliści IT po studiach nietechnicznych są najczęściej absolwentami psychologii, filologii i zarządzania.

Warto też pamiętać, że nie każda specjalistka IT to programistka. Autorzy badania zaznaczają, że branża IT to "szeroki i kolorowy parasol, pod którym mogą schować się kandydatki i specjalistki o różnych (i odległych) doświadczeniach i kompetencjach".  Blisko 47% respondentek wskazało, że na zajmowanych przez nie stanowiskach nie jest wymagana umiejętność programowania. Najwięcej badanych pracuje jako testerki (18,6%) oraz project managerki (16%).

Kluczowe umiejętności miękkie

 W raporcie wskazano też, że ponad 2/3 początkujących specjalistów IT uważa, że otrzymało pracę ze względu na posiadane umiejętności miękkie.

"Przypomnijmy, że połowa badanych specjalistek to kobiety z przebranżowienia. Co to oznacza? Przy odpowiednich chęciach i samodyscyplinie zdobędziesz potrzebne kompetencje twarde" – wskazali autorzy badania.

Wśród najbardziej potrzebnych kompetencji miękkich u nowych pracowników są m.in. umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, także praca w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Z kolei ekspertki powinny skutecznie zarządzać zespołem, projektem, delegować zadania i wykazać się samodzielnością oraz kreatywnością.

Zaskakująca może być też informacja, że choć ankietowane ze wszystkich grup wiekowych przyznawały, że znalezienie pierwszego zatrudnienia w IT jest trudne, najmniej poszkodowaną grupą są kobiety w wieku 45+. Ponad połowa specjalistek IT zarabia w przedziale 3 tys.–7 tys. zł netto.

Warto pamiętać, że bogatą ofertę kursów i szkoleń – takich wprowadzających w świat IT oraz tych bardzo specjalistycznych, pozwalających doskonalić już pozyskane umiejętności znaleźć można w Bazie Usług Rozwojowych. Kursy i szkolenia znajdujące się w ofercie #BUR świadczone są w formie stacjonarnej, zdalnej i mieszanej, istnieje też możliwość zdobycia dofinansowania do usług rozwojowych.

Z szerszymi informacjami dotyczącymi raportu można zapoznać się tutaj. (link: https://nofluffjobs.com/insights/raport-kobiety-w-it-2022/)

Badanie przeprowadzone zostało w I kwartale tego roku, kierowane było do kobiet pracujących w IT oraz tych, które dopiero stawiają kroki w branży i szukają pierwszego zatrudnienia. Według danych Eurostatu z 2020 roku grupa specjalistów i specjalistek IT w Polsce liczyła ok. 554 tys. osób.

 

 

 

 


Opublikowano: 03.08.2022 10:48
Poprawiono: 03.08.2022 08:48
Modyfikujący: 
Udostępniający: Maria Piechocka
Autor dokumentów: