Pomiń nawigację

10 marca 2022 r.

Podsumowanie konferencji BUR pt. Odyseja 2021-2027 Nowa „perspektywa” rynku usług rozwojowych

Za nami piąta już edycja konferencji BUR. Bardzo dziękujemy za Państwa udział w wydarzeniu. Cieszą nas Wasze pozytywne opinie, które otrzymaliśmy już podczas konferencji, informacje że było dużo praktycznej wiedzy, podanej w ciekawy i inspirujący sposób. Wysłaliśmy do Państwa  ankietę, dzięki której chcemy dowiedzieć się więcej o tym jak oceniacie czwartkową konferencję BUR, poznać Waszą opinię o prelegentach, a także poprosić o propozycje tematów, którymi jesteście Państwo zainteresowani, które warto poruszyć na kolejnej konferencji BUR. Bardzo liczymy na Wasze opinie.

Na czacie uruchomionym w trakcie konferencji najczęściej pytaliście Państwo o to, czy nagrania i prezentacje z konferencji zostaną udostępnione, aby móc je obejrzeć jeszcze raz. Tak jak pisaliśmy wcześniej, wybrane prezentacje, ze względu na otrzymane zgody, będziemy systematycznie zamieszczać w aktualnościach serwisu informacyjnego BUR.

Poniżej odpowiedzi na pozostałe pytania zadane podczas konferencji:

  • Czy każda instytucja szkoleniowa może wpisać się do Bazy Usług Rozwojowych i świadczyć swoje usługi?

W BUR może znaleźć się każda instytucja, która świadczy usługi rozwojowe tj. szkolenia i doradztwo. W celu uzyskania wpisu do BUR należy założyć imienne konto osobiste a następnie wypełnić i złożyć za pośrednictwem serwisu BUR formularz rejestracyjny Dostawcy usług (Karta Dostawcy usług) oraz przesłać oświadczenie w wymaganej formie. Więcej informacji na temat przebiegu procesu rejestracji znajduje się w zakładce Baza wiedzy oraz w Regulaminie Bazy Usług Rozwojowych na stronie uslugirozwojowe.parp.gov.pl. Publikacja usług jest możliwa po uzyskaniu wpisu do Bazy Usług Rozwojowych.

  • BUR wspiera przedsiębiorców i pracowników czy może też zaoferować podnoszenie kompetencji i dostosowanie się do zmian dla pracowników administracji rządowej samorządowej i całego sektora usług publicznych?

Z usług w BUR może skorzystać każdy. Właściciele i pracownicy firm z sektora małych i średnich firm mogą liczyć na dofinansowanie UE do szkoleń, natomiast wszyscy zainteresowani mogą z niej skorzystać na warunkach komercyjnych.

  • Moje pytanie dotyczy przedsiębiorstw sportowo-rekreacyjnych (np. pływalnie i aquaparki) - zatrudniają średnio 30-50 osób, ale ponieważ są to instytucje z 100 proc. udziałami miast/gmin, nie mogą brać udziału w projektach w ramach BUR, bo z definicji są firmami dużymi. Chciałabym zasugerować Państwu, że potrzeba szkolenia pracowników tych firm jest bardzo duża, niestety nie mają środków własnych na tego typu usługi. Czy jest szansa, że ta grupa przedsiębiorstw (są to bardzo często spółki z o.o.) będzie mogła korzystać z dofinansowania do usług szkoleniowych w BUR?

Oferowane w BUR usługi są dofinansowane ze środków unijnych w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania(PFS). Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, celem PSF jest wsparcie finansowe usług rozwojowych oferowanych w BUR dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To oznacza, że z dofinansowanych usług w BUR  mogą korzystać tylko przedsiębiorcy i pracownicy MMŚP.  

  • Czy jest szansa, i kiedy to może nastąpić, że firmy z woj. pomorskiego i mazowieckiego będą miały możliwość dofinansowania do szkoleń w BUR?

Dofinansowanie na szkolenia oferowane w BUR, można pozyskać za pośrednictwem Operatorów Regionalnych, wybieranych i nadzorowanych przez Urzędy Marszałkowskie poszczególnych województw. Decyzją władz samorządowych takie wsparcie dla firm z województw mazowieckiego i pomorskiego nie jest dostępne. Firmy z tych województw mogą skorzystać ze wsparcia w ramach projektów realizowanych przez PARP ( tj. Akademia Menadżera, Sektorowe Rady ds. kompetencji)

  • Czy jest możliwe, zważywszy na sytuację międzynarodową, że finansowanie w ramach nowej perspektywy ulegnie zmianie- mam na myśli ograniczenie środków, które mogą zostać przesunięte na inne cele?

Nie mamy informacji na temat  kwot wsparcia usług szkoleniowych i doradczych przeznaczonych w ramach programów regionalnych w nowej perspektywie . Jeśli chodzi o PARP, kwota wsparcia w ramach nowych projektów, które będzie realizowała Agencja wzrośnie.

  • Kto będzie mógł otrzymać wsparcie z IKR? Osoby bezrobotne? Zatrudnione? Wszyscy? Jaki procent środki na tym koncie będzie stanowić pomoc publiczną (de minimis?), a jaka musi być pokryta z kieszeni pracownika i pracodawcy?

Już niedługo, w ramach nowej perspektywy zostanie przeprowadzony pilotaż działania Indywidualnych Kont Rozwojowych. W trakcie pilotażu ustalone zostaną zasady oraz wytyczne dot. działania IKR.

  • W jaki sposób będą zachęcane osoby 60+ do uczenia się cyfryzacji?

PARP jako administrator BUR będzie prowadził działania informacyjno-promocyjne zachęcające do skorzystania z oferty w zakresie cyfryzacji. Działania takie  będą z pewnością odbywały się również na poziomie regionów.

  • Czy i kiedy pojawią się projekty analogiczne do PSF? Gdzie najlepiej szukać informacji na temat projektów, z których pracownicy i pracodawcy mogą uzyskać dofinansowanie na szkolenia?

W ramach nowej perspektywy będą kontynuowane działania w ramach PSF. Informacji należy szukać na stronach internetowych urzędów marszałkowskich, stronach PARP i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.  

  • Czy z projektów będą mogły korzystać osoby indywidualne, niezatrudnione w firmach prywatnych?

Wsparcie w ramach obecnych projektów realizowanych w BUR skierowane jest przede wszystkim do przedsiębiorców MŚP lub ich pracowników. Dofinansowanie na szkolenia dla osób fizycznych dostępne są w województwach: małopolskim, podlaskim oraz w części województwa podkarpackiego i wielkopolskiego. Wnioskodawca musi mieszkać, pracować lub uczyć się w tym województwie. Decyzje dot. przeznaczenia środków na usługi rozwojowe należą do właściwych IZ RPO. Jednocześnie informujemy, iż z oferty komercyjnej w BUR może skorzystać każdy zainteresowany szkoleniami.

  • Prowadzę 2 firmy szkoleniowe zarejestrowane w BUR. Czy będzie jednolity system zintegrowany z systemami rozliczeń u Operatorów? Jest to ogromny problem że każdy Operator ma swój system czasem niepołączony z BUR, rozliczanie jest koszmarem ;)

Systemy operatorskie są odrębnymi, niezależnymi systemami, na które PARP nie ma wpływu. Na chwilę obecną PARP nie planuje wprowadzić modułu rozliczeń do BUR.

  • Czy PARP (BUR) widzi problem w kwestii weryfikatora cen dla kursów prawa jazdy? Oferowane są różne usługi tzn. zawierające część teoretyczną oraz tylko część praktyczną i w przypadku usług oferujących tylko część praktyczną weryfikator podaje znacznie zaniżone ceny względem realnych.

Taryfikator cen odnosi się do kursów prawa jazdy jako całości. Nie mamy możliwości weryfikacji na poziomie narzędzia czy usługa zawiera część praktyczną, teoretyczną czy obie.

  • Informacja w sprawie małej ilości usług zdalnych: Operatorzy regionalni uniemożliwiają lub istotnie utrudniają dofinansowanie usług zdalnych. I stąd maksymalna ostrożność i niechęć wykonawców.

Dziękujemy bardzo za informację. Będziemy prowadzić rozmowy z operatorami w celu zmiany tego podejścia aczkolwiek decyzje o tym, jakie usługi będą finansowane w ramach projektów regionalnych należą do właściwych IZ RPO i PARP nie ma na to wpływu.

  • Kiedy najwcześniej zostaną ogłoszone pierwsze konkursy w nowej perspektywie?

PARP w ramach programu Fundusze Europejskie Rozwój Społeczny (FERS)  planuje ogłoszenie w 2023 roku 4 konkursów. Pierwszy z nich miałby dotyczyć wsparcia szkoleniowo-doradczego w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem drugiego ma być  wsparcie przedsiębiorców w zakresie wyzwań wynikających ze zmian zachodzących na rynku pracy, w tym wyzwań związanych z trendami migracyjnymi i demograficznymi. Kolejny planowany do ogłoszenia  konkurs dotyczyć będzie wsparcia sektora szkoleniowego w zakresie podnoszenia jakości świadczonych przez niego usług, ostatni z planowanych do ogłoszenia w przyszłym roku naborów ma dotyczyć wyboru sektorowych rad ds. kompetencji. Równolegle planowane jest ogłoszenie jednego konkursu  w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Konkurs ten ma dotyczyć  doposażenia przedsiębiorstw , które umożliwiają pracę zdalną oraz wsparcia szkoleniowo-doradczego w tym zakresie. Ostateczna decyzja dot. tych konkursów zależy od wyniku negocjacji prowadzonych obecnie z Komisją Europejską.

  • Obecnie w programie PSF dla województwa śląskiego dedykowane nabory na dofinansowane usługi rozwojowe trwają ok 1-2 sekund (sic!). Powoduje to absolutną "loteryjność" i brak możliwości aplikacji na usługi rozwojowe dla przedsiębiorstw które takiego wsparcia potrzebują. Czy forma takiej aplikacji będzie zmieniana? Czy do projektu zostaną dodane dodatkowe środki?

Pytania i uwagi dotyczące działania systemu naborów w województwie śląskim proszę kierować do instytucji zarządzającej w tym województwie. PARP nie ma wpływu na proces dystrybucji środków w poszczególnych województwach.

  • Ile kosztuje szkolenie wirtualne?

 Koszt szkolenia wirtualnego zależy od wielu czynników: długości, tematyki, zastosowanych narzędzi. Obecnie w Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu  firm oferujących te szkolenia, w związku z tym ich ceny są wyższe niż szkolenia stacjonarne i online. Wraz z upowszechnieniem się tej technologii w nauce i coraz większą konkurencją, te ceny będą z pewnością bardziej dostępne. W ofercie BUR nie mamy jeszcze tego typu szkoleń.

Opublikowano: 10.03.2022 10:02
Poprawiono: 28.03.2022 16:04
Modyfikujący: Maria Piechocka
Udostępniający: Maria Piechocka
Autor dokumentów: