Pomiń nawigację

21 lutego 2022

Zabezpieczenie należności, czyli jak uchronić biznes przed nierzetelnym kontrahentem [rozmowa z ekspertem]

Udostępnij

O tym z jakich możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy, aby zabezpieczyć się przed nierzetelnym kontrahentem rozmawia Justyna Dżbik-Kluge z Pawłem Terpiłowskim, radcą prawnym, autorem publikacji, ekspertem specjalizującym się w prawnych aspektach sprzedaży i podatkach pośrednich, który doradza zarówno przedsiębiorstwom, artystom, jak i osobom prywatnym w zakresie prawno-podatkowym oraz obrotu gospodarczego, w tym międzynarodowego.

– (…) Na przedsiębiorców czeka wiele niebezpiecznych, czy też ryzykownych sytuacji w toku wykonywanej przez nich działalności. Nierzadko przyjdzie im się spotykać z nieuczciwymi kontrahentami. Dlatego minimalna wiedza na temat zabezpieczenia własnych interesów jest wymagana (…). Przede wszystkim powinniśmy zweryfikować kontrahenta. Czy mamy do czynienia z przedsiębiorcą, który jest uczciwy i chce z nami współpracować, czy jest to może osoba, która szuka szybkiego i łatwego zarobku – zaleca ekspert.

Od czego zacząć weryfikację kontrahenta i jak tego dokonać? Ekspert radzi w pierwszej kolejności skorzystać z dostępnych online narzędzi, przede wszystkim z rejestrów przedsiębiorców, takich jak: CEIDG i KRS, białej listy podatników VAT, czy też bazy dłużników. Warto również poszukać informacji o potencjalnym partnerze biznesowym w internecie, a także zaczerpnąć opinii od jego dotychczasowych kontrahentów. W przypadku weryfikacji partnerów spoza Polski, ale działających na terytorium Unii Europejskiej, przyda się System Wymiany Informacji VAT (ang. VAT Information Exchange System).

Jakie kolejne kroki przedsiębiorcy powinni podjąć, żeby ograniczyć ryzyko związane z kontrahentami? Z jakiego wachlarza rozwiązań mogą jeszcze skorzystać? Wszystkiego dowiecie się oglądając powyższy film szkoleniowy.

Wątki poruszone podczas rozmowy:

 • Weryfikacja przedsiębiorcy w celu eliminacji nierzetelnych kontrahentów.
 • Jak skonstruować bezpieczną umowę i dlaczego powinna być w formie pisemnej?
 • Kary umowne i ich realizacja?
 • Weksel, w tym weksle in blanco.
 • Przywłaszczenie na zabezpieczenie.
 • Poręczenie.
 • Dobrowolne poddanie się egzekucji przez kontrahenta.
 • Pełny faktoring.
 • Zastaw.
 • Hipoteka

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, która jest dostępna na dole strony.

Wszystkich zainteresowanych zbliżoną tematyką zapraszamy również na bezpłatne kursy online Akademii PARP Dochodzenie i zarządzanie należnościami od kontrahentów oraz Zarządzanie ryzykiem w MŚP.

Film powstał w ramach projektu Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (CRMŚP).

Pliki do pobrania

 • Prezentacja

  Zabezpieczenie należności, czyli jak uchronić biznes przed nierzetelnym kontrahentem

Zobacz więcej podobnych artykułów