Pomiń nawigację

25 lutego 2021 r.

Polacy chcą się uczyć zdalnie. Wprowadzamy nowy ”Standard świadczenia usług zdalnych”

Usługi zdalne są chętnie wybierane zarówno przez firmy szkoleniowe, jaki i osoby chcące podnosić swoje kwalifikacje. Dla zapewnienia najwyższej jakości szkoleń i doradztwa realizowanych zdalnie, Rada ds. kompetencji sektora usług rozwojowych we współpracy z PARP przygotowała „Standard świadczenia usług zdalnych” (SUZ), który określa szczegółowe warunki ich realizacji.

Po blisko roku funkcjonowania „Wytycznych dotyczących świadczenia usług zdalnych w BUR”, przygotowanych przez nas w porozumieniu z  Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, przeanalizowaliśmy oferty opublikowanych i zrealizowanych usług. Wyniki pokazały, że aż 1/3 wszystkich usług rozwojowych w BUR została wykonana zdalnie. Przeprowadzone badanie potwierdziło także, że zdalna forma usług szkoleniowych i doradczych stała się pełnoprawną i chętnie wybieraną formą świadczenia usług rozwojowych.

Dlatego równocześnie z wprowadzeniem „Standardu świadczenia usług zdalnych”, prowadzone są także działania mające na celu ujednolicenie dokumentów dot. usług zdalnych. Zapisy w tym zakresie zostaną wprowadzone do Regulaminu BUR. Po wprowadzeniu „Standardu” podrodzaj usługi jakim był e-learning przestanie być aktualny. Zastąpi go nowe pole w karcie usługi wskazujące formę świadczenia usługi – stacjonarną, zdalną, zdalną w czasie rzeczywistym lub mieszaną.

Przystąpiliśmy również do prac mających na celu dokonanie zmian w funkcjonalności systemu BUR. Będą one odzwierciedleniem zmian wprowadzonych do treści Regulaminu BUR oraz Kart usług (KU).

Zmiany te będą w szczególności dotyczyć:

1. Regulaminu

- zostanie wprowadzony załącznik regulujący warunki świadczenia usług zdalnych „Standard Usług Zdalnego Uczenia się”,

- w par. 7 zostaną doprecyzowane zapisy wskazujące na konieczność stosowania Standardu przy realizacji usług rozwojowych w formie zdalnej

2. zał. 2 do Regulaminu

–w KU zostanie wprowadzone pole dotyczące określenia formy realizacji usługi (stacjonarna, zdalna, zdalna w czasie rzeczywistym, mieszana)

– dodana zostanie definicja usługi zdalnej,

– dostosowane zostaną pozostałe pola w KU, odpowiednio do wprowadzanych zmian,

–  usunięty zostanie w KU podrodzaj „e-learning”,

–  dodany zostanie nowy załącznik wypracowany wraz z Radą ds. kompetencji sektora usług rozwojowych – „Standard świadczenia usług zdalnych SUZ” regulujący warunki  realizacji usług w formie zdalnej.

3. zał. 4  Zasady funkcjonowania Dostawców Usług  w BUR

– wprowadzone zostaną zapisy adekwatne do formy zdalnej świadczenia usług (Podrozdział  1.9 oraz 4.1), 

Z Komunikatem Rady i treścią „Standardu świadczenia usług zdalnych” można zapoznać się tutaj. 

W najbliższym czasie Rada ds. kompetencji sektora usług rozwojowych planuje organizację webinaru, na którym przekazane zostaną informacje dotyczące „Standardu” i jego zastosowania oraz planowanych zmian w Regulaminie i systemie BUR. O terminie spotkania poinformujemy niebawem.

 

Opublikowano: 25.02.2021 12:57
Poprawiono: 25.02.2021 12:14
Modyfikujący: Maria Piechocka
Udostępniający: Maria Piechocka
Autor dokumentów: